فصل دوازدهم: شبکه بلاکچین

فصل دوازدهم: شبکه بلاکچین

بلاکچین یک دفتر دیجیتال توزیع‌شده است که در آن تراکنش‌ها در یک ردیف متوالی بلوک‌ها ذخیره می‌شوند. هر بلوک حاوی مجموعه‌ای از تراکنش‌ها است و هر تراکنش پس از تأیید توسط رایانه‌های متعدد در شبکه، به طور دائمی به بلاکچین اضافه می‌شود. این پروسه تأیید، معمولاً از طریق فرایندی به نام استخراج انجام می‌گیرد که در آن معماهای ریاضی پیچیده‌ای حل می‌شوند. خاصیت مهم بلاکچین نامتمرکز بودن آن است که این امکان را فراهم می‌آورد تا هیچ شخص یا سازمانی به تنهایی نتواند داده‌ها را کنترل و یا تغییر دهد، این امر به افزایش امنیت و شفافیت در سیستم‌های مالی و دیگر بخش‌ها کمک می‌کند.

علاوه بر کاربردهای مالی مانند ارز دیجیتال (مثلاً بیت کوین)، بلاکچین می‌تواند در زمینه‌های متعددی به اشتراک‌گذاری اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، در زمینه حفظ حقوق مالکیت معنوی، ردیابی زنجیره تامین و حتی رأی‌گیری‌های الکترونیکی. ویژگی‌های منحصر به فرد آن مانند تغییرناپذیری داده‌ها، شفافیت و امنیت بالا، ظرفیت فراوانی برای ایجاد تحول دیجیتالی و اعتماد در تقریباً هر صنعتی را داراست. این فناوری هنوز در ابتدای راه خود قرار دارد و پتانسیل تغییرات عظیمی در نحوه تعاملات ما در دنیای دیجیتال را دارد.

به نقل از ویکی پدیا:

زنجیرهٔ بلوکی[۱] (به انگلیسی: Blockchain)[۲][۳] یک فناوری برای ثبت و ضبط داده‌ها به حساب می‌آید که به آن پایگاه داده نیز گفته میشود. این داده‌ها می‌توانند برای نمونه تراکنش‌های بانکی باشند یا اسناد مالکیت، قرارها، پیام‌های شخصی یا دیگر اطلاعات. یکی از ویژگی های زنجیرهٔ بلوکی این است که کار ذخیرهٔ این داده‌ها بدون وجود یک مدیر و صاحب‌اختیار مرکزی امکان‌پذیر است و نمی‌توان با تخریب یک نقطهٔ مرکزی داده‌های ذخیره‌شده را تحریف یا نابود کرد که نام این ویژگی شبکه عمومی و غیرمتمرکز نام دارد. معروف‌ترین شبکه عمومی و غیرمتمرکزی که از این ویژگی بلاکچین استفاده میکند، رمز ارز بیت‌کوین، اتریوم و تتر است.

در این فصل ما بطور کلی بصورت پایه تا پیشرفته به مباحث بلاکچین میپردازیم و هدف از گذارندن این بخش رسیدن به بازار کار و یادگیری کامل بلاکچین خواهد بود.

بخش ها #

در این فصل ما 4 بخش داریم که به شرح زیر می باشد:

  • آموزش صفر تا صد عناوین بلاکچین
  • آموزش درخصوص شبکه بیت کوین
  • آموزش درخصوص شبکه اتریوم
  • آموزش درخصوص شبکه پکتوس